Post Bariatrik Cerrahi İstanbul

  Obezite günümüzde hem Türkiye’de hem dünyada en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzının sebep olduğu bu rahatsızlığa sahip olan bireyler, çoğu zaman diyet ve spor yapmalarına rağmen bu yaşam tarzını kalıcı olarak benimsemekte zorluk yaşadıkları için kilo vermede başarılı olamamaktadırlar. Kilo problemleri ilerledikçe ciddi sağlık problemleri yaşamaları kaçınılmaz olur. Bu durumda olan çoğu birey, obezite cerrahisi olarak bilinen uygulamalara başvurur. Bu uygulamalar sayesinde bireyler kısa zamanda, yüksek miktarlarda kilo vermeye başlarlar. Böylece sağlıklı ve ideal kilo aralıklarına geri dönerler. Ancak yüksek miktarda kilo veren bireylerde, ciltte özellikle vücudun belli bölgelerinde daha fazla olmak üzere deri sarkması görülebilir.

  Eski hacmini kaybeden vücudu saran cildin elastikiyeti kaybolmuş olduğundan ileri derecede sarkmalar olur ki kişilerin hoşuna gitmeyen bir görüntüye yol açar. Bu durumdan şikayetçi olan kişiler postbariatrik cerrahi olarak bilinen kombine operasyonlar için başvururlar. Postbariatrik cerrahi operasyonlar sayesinde kollar, karın, bacak, sırt, meme, yüz ve boyun çeşitli bölgelerde meydana gelen deri sarkması giderilebilir. Hastalar çok daha sıkı, toplu ve dinç bir beden görünümüne sahip olabilirler. Yazımızın devamında ‘’Obezite ameliyatı sonrası sarkmalar nasıl geçer?’’, ‘’Kilo verdikten sonra oluşan sarkmalar ne zaman kaybolur?’’ ve ‘’Post bariatrik cerrahi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul post bariatrik cerrahi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

  Post bariatrik cerrahi, obezite cerrahisi sonrası vücutta görülen sarkmaları gidermek için yapılan bir operasyondur. Hastalar, obezite cerrahisi kapsamında yapılan operasyonların ardından yüksek miktarda kilo verirler. Bu kilo kaybı sonrası cilt dokusu, altındaki yağ desteğini büyük oranda kaybeder. Buna bağlı olarak yıllarca ekspande olmuş cilt sarkmaya, istenmeyen bir görüntü oluşturmaya başlar. Post bariatrik cerrahi, sarkmaya yol açan derilerin çıkarılması, bireyin arzuladığı vücut görünümüne kavuşması için yapılır. Post bariatrik cerrahi sırasında vücudun pek çok bölgesine müdahale etmek mümkündür. En sık müdahale edilmesi gereken bölgeler arasında karın, memeler, kollar ve bacaklar, sırt, yüz, boyun ve gıdı bölgesi sayılabilir.

  Post Bariatrik Cerrahi Neden Yapılır?

  Obezite cerrahisinin ardından kollarda, bacaklarda, karın ve sırt bölgesinde yoğun sarkmalar görülür. Bu sarkmalar, bazı durumlarda kişilerin kıyafet tercihlerini etkileyebilecek; kişilerin özgüven sorunu yaşamalarına sebep olabilecek derecede şiddetlidir. Post bariatrik cerrahi, bu sarkmaların giderilmesi, cildin sıkılaştırılması ve vücudun daha belirgin hatlara kavuşması için yapılmaktadır.

  Bariatrik Cerrahi Sonrası Sarkmalar Nasıl Geçer?

  Obezite cerrahisi sonrası vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalar görülür. Bu sarkmaların şiddeti fazla ise kendi kendilerine geçmeleri çok imkansızdır. Düzenli beslenmenin, su tüketiminin ve egzersizin bu sarkmaları minimal oranda etkileyeceği düşünülerek, kesin çözümün cerrahi operasyonlar olduğunu ifade etmemiz gerekir. Günümüzde post bariatrik cerrahi sayesinde, bahsi geçen sarkmalardan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu amaçlı kişilere abdominoplasti( karın germe), meme estetiği operasyonları (dikleştirme, küçültme ve büyütme), brakiplasti (kol germe), uyluk germe, sırt germe, yüz ve boyun germe gibi operasyonlar yapılır.

  Post Bariatrik Cerrahi Kimler İçin Uygundur?

  Post bariatrik cerrahi yüksek oranda ve hızlı bir şekilde kilo vermiş bireyler için uygundur. Bariatrik cerrahi sonrası 1 yılı tamamlamış, ideal kilosuna ulaşan veya kilo verme süreci tamamlanmış, ameliyata engel herhangi bir sağlık sorunu olmayan 18 yaşını doldurmuş herkese yapılabilir. Bu operasyonlar kişinin görüntüsüne yönelik olduğundan estetik operasyon olarak adlandırılsa da, daha önce bahsettiğimiz gibi kişinin kıyafet seçimi ve bulunduğu sosyal ortamlarda yaşadığı zorlukları ortadan kaldıracağı için fonksiyonel yönü de dikkate alınmalıdır. Bu açıdan hayat kalitesini ciddi oranda artıracağını söyleyebiliriz.

  Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

  Post bariatrik cerrahi genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi, hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duymasını tamamen engeller. Ameliyat sırasında hastanın çeşitli vücut bölgelerindeki sarkmalara müdahale edilir. Eğer gerek duyulursa, vaser liposuction ile kilo verme ile kaybedilmemiş dirençli yağ dokularına da müdahale edilebilir. Kişinin ihtiyacına ve şikayetlerine göre karın germe , meme dikleştirme, meme dikleştirme ile birlikte hasta talep ederse meme büyütme veya küçültme, kol ve uyluk germe, yüz ve boyun germe, göz kapağı estetiği gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Bu operasyonların tek seferde yapılması hasta güvenliği açısından uygun olmadığından birden fazla seansta, uygun operasyonlar birbiriyle kombine edilerek yapılır. En nihayetinde sarkmaya sebebiyet veren fazla deri dokuları çıkarılırarak vücudun pek çok bölgesinde sıkı, dinç bir cilt görünümü elde edilir.

  Post bariatrik cerrahi tamamen kişinin taleplerine göre şekillenir. Bu yüzden bazı kişiler için 2-3 saatte tamamlanan işlemler, başka kişiler için 5-6 saat kadar sürebilmektedir.

  Post Bariatrik Cerrahi Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Post bariatrik cerrahi öncesinde detaylı bir planlama yapılır. Bu planlama sürecinde hastanın vücudundaki sarkma bölgeleri belirlenir. Hastaların bu şikayetlerdeki öncelikleri öğrenilerek buna göre operasyonlar birbiri ile kombine edilir. Bariatrik cerrahi sonrası genellikle birden fazla bölgede sarkma problemi yaşandığından bu problemlerin önceliğine göre birbiri ile kombine edilir. Seans sayısı ve takvimi belirlenir. En nihayetinde, doktor tarafından hastaya özel bir tedavi planlaması oluşturulur.

  Post bariatrik cerrahi sonrası hastalar ameliyatın kapsamına ve hastanın durumuna göre birkaç gece kalmaları mümkündür. Taburculuk sonrası dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır.

  Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Post bariatrik cerrahi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Doktor tarafından tavsiye edilen süre boyunca duş alınmamalı, banyo yapılmamalıdır.
  • Bir süre özel bir korse, medikal sütyen veya bandaj kullanılması gerekebilir.
  • Kişi ağır egzersizlerden bir süre kaçınmalıdır.
  • İyileşme süreci boyunca sigara kullanılmamalıdır.
  • Bir süre denize girilmemeli; hamam ve havuz gibi umumi mekanlarda bulunulmamalıdır.
  • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Rutin doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Doktor tavsiyelerine özenle dikkat edilmelidir.

  Bu gibi tavsiyelere uyulduğu sürece iyileşme süreci çok daha hızlı ve sağlıklı olacaktır. Doktorunuz bahsettiğimiz konular hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  İstanbul Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2024

  Post bariatrik cerrahi, büyük oranda hastanın talepleri doğrultusunda şekillenir. Bu yüzden İstanbul post bariatrik cerrahi fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. İstanbul post bariatrik cerrahi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button