Çene Ucu Estetiği İstanbul

  Çene ucu estetiği İstanbul, yüz kemikleri, yüzün şeklini ve boyutunu etkileyen en önemli dokulardandır. Bu kemikler, genetik ve gelişimsel faktörler öncülüğünde adeta yüzün taslağını oluştururlar. Geriye kalan dokular ise kemiklerin üzerine yerleşerek yüzün son halini meydana getirirler. Çene kemiği de bahsetmiş olduğumuz taslağı oluşturan en önemli ve dikkat çeken yüz kemiklerinden biridir. Alt çene, çoğu zaman erkeklerde daha köşeli, belirgin ve geniş bir yapıya sahiptir. Kadınlarda ise daha yuvarlak ve zarif bir yapıda görülür. Ancak bazı durumlarda hem erkekler hem de kadınlar; yüzlerinin geri kalanıyla uyumlu olmayan bir çene yapısına sahip olabilirler.

  Kişinin çenesi normalde olması gerekenden daha küçük veya daha büyük; daha ileride veya daha geride olabilir. Bu da kişinin yüz görünümünü olumsuz etkileyeceği gibi bazı durumlarda diş yapısını ve dişlerin kapanışını da olumsuz etkileyebilir. Çene ucu estetiği, çene ile alakalı estetik problemlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Bu operasyon sayesinde hem yüz ile uyumlu hem de kişinin çekiciliğini dikkat çekici bir şekilde yansıtan bir çene görünümü elde edilebilir. Yazımızın devamında ‘’Çene belirginleştirme estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Çene estetiği kimler için uygundur?’’ ve ‘’Çene hattı nasıl belirginleşir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul çene ucu estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Çene Ucu Estetiği Nedir?

  Çene ucu estetiği, bireyin çenesinde bulunan estetik problemlerin giderilmesi için yapılan işlemlerdir. Çene profil ve karşı bakıda oldukça önemli bir estetik ünitedir. Olması gerekenden büyük veya ileride olması da, küçük veya geride olması da arzu edilmez. Yüzün diğer kısımları kusursuz olsa dahi çenedeki problemler kişinin hoş görünmesine engel olacaktır.

  Çene ucu estetiği hem erkeklerde hem de kadınlarda; yüzün estetik ve çekici bir görünüm kazanması için yapılır. Ameliyatlı veya ameliyatsız çene ucu estetiği yapılabilir. Çene ucu estetiğinin detayları, hastanın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenir. Böylece kişinin yüzüne en uygun, yüz hatlarını olabilecek en güzel şekilde ifade edebilecek bir çene görünümü oluşturulur.

  Çene Ucu Estetiği İstanbul Neden Yapılır?

  Çene ucu estetiği şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Çenenin daha belirgin bir yapıya kavuşmasını sağlamak.
  • Geride olan ve yüzün alt 1/3’lük kısmını küçük gösteren çeneye hacim ve projeksiyon kazandırarak yüzün diğer estetik üniteleri ile uyumunu sağlamak, yüz profilini düzeltmek.
  • Erkeklerde maskülen ve belirgin bir çene hattı oluşturmak.
  • Kadınlarda ise feminen ve çekici bir çene hattı oluşturmak.

  Çene ucu estetiği sıraladığımız amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

  Çene Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  Çene kemiği, insan vücudundaki pek çok kemik dokusu gibi ergenlik döneminin sonlarına kadar gelişmeye devam eder. Bu gelişimin doğal bir şekilde tamamlanması bireyin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden çene ucu estetiği 18 yaşını doldurmuş olan bireylere önerilir. Eğer hastada çene kemiğinin görünümü dışında ortodontik problemler de varsa önce bu problemlerin çözülmesi gerekebilir. Bazı hastalarda sadece çene ucu estetiği sorunu çözmeye yetmez. Bu hastalarda diş kapanma (oklüzyon) problemlerini de gidermek amacıyla çene ilerletme veya geriletme operasyonları daha uygun olabilir. Doktorunuz sizin için en uygun operasyon veya işlemi sizi muayene ettikten sonra belirleyecektir.

  Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

  Ameliyatlı çene ucu estetiği anestezi altında yapıldığından hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

  Çene ucu estetiği genel olarak iki amaç doğrultusunda yapılır:

  • Çene büyütme veya çene belirginleştirme.
  • Çene küçültme veya çene şekillendirme.

  Çene belirginleştirme amacıyla yapılan çene ucu estetiği sırasında hastanın çene bölgesine, özel çene implantları yerleştirilir. Bu sayede çenenin belirgin, güçlü ve çekici bir görünüm kazanması, profil görünümünün düzeltilmesi sağlanır. Bu operasyona çene hattının belirginliğini artırmak için gıdı liposuction operasyonu da uygun hastalarda eklenebilir.

  Bunun dışında ileri derecede çene geriliği ve dişlerde oklüzyon bozukluğu olan hastalarda çene kemiğinin kontrollü şekilde kesilerek ilerletilmesi de bir opsiyondur. Ancak çoğu hasta çene implantıyla istediği sonuca ulaştığından çene implantı ile çene estetiği çok daha sık yapılan, iyileşme süreci daha kısa ve hızlı bir operasyondur.

  Çene küçültme amacıyla yapılan çene ucu estetiğinde ise hastanın alt çene kemiğine müdahale edilir. Bu kemik, özel törpüleme işlemleri ile küçültülür ve şekillendirilir. Böylece zarif, estetik ve çekici bir çene görünümü elde edilir.

  Çene ucu estetiği, ameliyatın hangi amaçla yapıldığına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Bu süre ortalama olarak 2 saat kadardır.

  Ameliyatlı çene estetiği dışında bir de ofis ortamında yapılabilen ameliyatsız çene estetiği yani çene dolgularından da bahsetmek gerekir. Sadece çene ucu veya tüm çene hattına (jawline) dolgu uygulayarak çeneye istenen şekil, hacim ve projeksiyon sağlanabilir; yüz profil görünümü düzeltilebilir.

  Çene Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Çene ucu estetiği sonrasında, yapılan ameliyatın kapsamına göre hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olurlar. İyileşme sürecinin başlarında, çene çevresinde morluklar ve şişlikler görülmesi normaldir. Bu şikayetler gün geçtikçe azalır ve yaklaşık iki hafta içerisinde büyük oranda kaybolurlar. Hastalar bu süreçte doktor önerisi ile gündelik yaşamlarına geri dönebilirler.

  Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Çene ucu estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Çene hareketlerine dikkat edilmelidir.
  • Operasyon ağız içinden yapıldıysa bir süre yumuşak ve berrak gıdalar tüketilmelidir.
  • Ağız içi bakımına ve temizliğine özen gösterilmelidir.
  • Operasyon çene altından yapıldıysa ameliyat sahasının temizliği ve bakımı doktorun önerdiği şekilde yapılmalıdır.
  • Sırt üstü bir pozisyonda dinlenilmeli ve uyunmalıdır.
  • İyileşme süreci sırasında yalnızca doktor tarafından reçete edilmiş veya doktorun izin verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
  • İyileşme süreci boyunca çene, fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.

  Doktorunuz çene estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Çene Ucu Estetiği Fiyatları 2024

  Çene ucu estetiği fiyatları, yapılan ameliyatın amacına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul çene estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button