İstanbul PRP Tedavisi

  İstanbul PRP Tedavisi, insan vücudu bünyesinde bir yaralanma meydana geldiğinde birtakım ve özel hücreler ve iyileşme mekanizmaları ile bu yaralanmayı hızlı bir şekilde tespit eder ve iyileşme sürecini aktifleştirir. Tespit edilen yaralanma bölgesi, kanın içerisinde yer alan pıhtılaşma hücreleri olarak bilinen platelet hücreleri tarafından çevrelenir. Bu hücreler, yaranın iyileşmesi ve bölgenin yenilenmesi için gereklidir. Günümüzde bu hücreleri doku rejenerasyonunu hızlandırmak ve yara izlerini ortadan kaldırmak gibi amaçlarla kullanmak mümkündür.

  Plateletten zengin plazma (platelet rich plazma) yani PRP tedavisi olarak bilinen işlem, kanda doğal olarak bulunan, platelet isimli pıhtılaşma hücreleri yardımı ile yapılır. Hastadan belli bir miktarda kan alındıktan sonra santrifüj yöntemi ile kanın plazması diğer hücrelerden ayrılır. Bu plazmanın içinde bahsettiğimiz platelet hücreleri yoğunlaştırılmış olarak bulunmaktadır. Elde edilen plazma hedef bölgeye uygulanır. Böylece hedef bölge hızla canlanmaya, bölgedeki yıpranmalar ve yaralanmalar iyileşmeye başlar. Yazımızın devamında ‘’PRP tedavisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’PRP tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’PRP tedavisi hangi bölgelere yapılabilir?’’ ve ‘’PRP ne demek?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul PRP tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik uygulamalar alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  PRP Tedavisi Nedir?

  PRP tedavisi, kanda bulunan onarıcı pıhtılaşma hücreleri yardımıyla yapılan ameliyatsız bir estetik uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında hastanın kendi kanı kullanılır. Hastanın kanı belli miktarda alınıp, uygun protokollere uyularak santrifüj edilir. Böylece kanın plazması renkli hücrelerinden ayrılmış olur. Elde edilen plazma platelet hücrelerini yoğun olarak içerir. Bu plazma hedef bölgelere enjekte edilir. Böylece yıpranmış ciltte canlılık ve nem kazanılır. İnce kırışıklıkların veya skarların görünümü hafifletilir. Ciltteki renk tonu eşitsizlikleri giderilir ve cilt kalitesi artırılır. Saç dökülmesi problemi yaşayan hastalarda dökülmeyi azaltır, zayıflayan saçın güçlenmesine yardımcı olur. Yine saç ekimi yapılan hastalara da PRP önerilmektedir. Estetik uygulamalar dışında ortopedi ve kadın doğum gibi branşlarca da PRP kullanılmakta, onarıcı ve yenileyici etkilerinden faydalanılmaktadır. PRP, ‘’Platelet Rich Plasma’’ yani ‘’Platelet açısından zengin plazma’’ manasına gelmektedir.

  PRP Tedavisi Neden Yapılır?

  PRP tedavisi şu gibi sebeplerden yapılabilir:

  • Zarar görmüş dokulardaki iyileşme süreçlerini hızlandırmak.
  • Lekelerin ve yara izlerinin kaybolmasını veya görünürlüğünün azalmasını sağlamak.
  • Cildin canlanmasını, yenilenmesi, genç ve dinlenmiş bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Saç dökülmesini azaltmak, zayıflayan saçları güçlendirmek.
  • Dokulardaki yıpranmayı gidermek.

  PRP tedavisi bu gibi amaçlar doğrultusunda vücudun pek çok noktasına uygulanabilmektedir.

  PRP Tedavisi Nerelere Yapılabilir?

  PRP tedavisi şu gibi bölgelere uygulanabilir:

  • Yüz ve boyun bölgesi.
  • Kollar ve eller.
  • Ayak ve bacaklar.
  • Saç, sakal ve benzeri saçlı deriler.
  • Yara izleri.
  • Eklem bölgeleri.

  PRP tedavisi pek çok bölgedeki iyileşme süreçlerini hızlandırmak; bölgeye canlılık kazandırmak için kullanılabilir.

  PRP Tedavisi Kalıcı Mıdır?

  PRP tedavisi ile elde edilen kazanımlar pek çok ameliyat dışı estetik uygulamalarında olduğu gibi geçicidir. Dolayısıyla belli aralıklarla tekrarlamak etki süresini ve etkiyi artıracaktır. Bireyler, doktor önerisi ile pekiştirme amaçlı farklı tedavi seansları talep edebilirler.

  PRP Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  PRP tedavisinde hastanın kendi kanı kullanılır. Bu hücreler kolay ve hızlı enjeksiyon işlemleri ile cilde ulaştırılır. Dolayısıyla PRP tedavisi oldukça tehlikesiz bir uygulamadır. Alerjik veya toksik bir uygulama değildir. Bununla birlikte platelet hücrelerinin büyüme faktörlerinden zengin olması nedeniyle malignite varlığında uygulama yapılmayabilir. Bu işlem için uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar verecektir.

  PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

  PRP tedavisi genel olarak üç aşamadan oluşmaktadır. Tedavinin ilk aşamasında, hastadan yeterli miktarda kan alınır. Özel PRP tüplerinin içine aktarılan kan, santrifüj cihazı yardımı ile yüksek hızlarda dairesel harekete maruz bırakılırlar. Belli devirde ve belli sürede tamamlanan bu işlem sayesinde kanın içerisindeki ağır maddeler (renkli kan elemanları) tüpün dibine çöker, hafif maddeler (plazma ve platelet hücreleri) tüpün üst kısımlarında birikirler.

  Tüpten alınan PRP sıvısı (onarıcı hücreler bakımından zenginleştirilmiş kan sıvısı) özel enjeksiyon işlemleri ile kararlaştırılan bölgelere uygulanır. Enjeksiyon işlemi öncesinde, hasta talep ederse bölgeye ağrı kesici krem uygulanır. Böylece işlem sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi deneyimlenmez.

  PRP tedavisi çoğu zaman yarım saat içerisinde son bulur. Hastanın şikayetine göre 3-6 seans uygulama genellikle iki veya üç hafta ara ile tekrarlanır.

  PRP Tedavisi Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  PRP tedavisinin öncesinde hastalar, doktor ile birlikte işlemin detaylarını kararlaştırırlar. Bu süreçte PRP tedavisinin hangi bölgelere yapılacağı belirlenir. Seans sayısı ve sıklığı gibi konulara karar verilir. PRP tedavisi yaptıran bireyler, uygulamanın ardından çalışma ve gündelik yaşamlarına devam edebilirler.

  İstanbul PRP Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul PRP tedavisi fiyatları 2024, PRP tedavisinin hangi bölgelere ve hangi kapsamla yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul PRP tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik uygulamalar alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button