Burun Estetiği İstanbul

  Burun estetiği, duyu organlarımızın önemli bir çoğunluğu yüz üzerinde yer alır. Bu da onları, yüzün estetik bütünlüğü için oldukça önemli kılar. Yani estetik kriterlere göre güzel kabul edilen bir yüze sahip olmanın en önemli şartlarından biri bu organların birlikte, uyum içerisinde bulunmasıdır. Yüzün merkezinde yer alan burun yüz için adeta doğal bir simetri ekseni oluşturur. Diğer tüm organlar bu simetri ekseni çevresinde dizilirler. Eğer burunda bir şekil bozukluğu veya estetik kusur yer alıyorsa bu durum, yüzün tamamını olumsuz etkileyebilir. Burun estetiği İstanbul veya rinoplasti İstanbul olarak bilinen operasyon sayesinde burundaki estetik ve işlevsel sorunları ortadan kaldırmak mümkündür.

  Bu operasyon sırasında burun kemiğindeki veya kıkırdağındaki eğrilikler ve şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilir. Burun ucu kaldırılabilir, burun boyu değiştirilebilir, burun ucu yeniden konumlandırılabilir veya burun kemeri yeniden şekillendirilebilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse burundaki pek çok dokuya müdahale edilebilir ve burun; yüz ile uyumlu bir görünüme kavuşturulabilir. Yazımızın devamında ‘’Burun kemeri törpüleme nasıl yapılır?’’, ‘’Septoplasti nedir?’’, ‘’Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?’’ ve ‘’Burun estetiği için yaş sınırı kaçtır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul burun estetiği ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Burun Estetiği Nedir?

  Burun estetiği İstanbul, halk arasında rinoplasti olarak bilinen operasyondur. Bu operasyon sırasında burunda yer alan estetik kusurlara müdahale edilir. Burun estetiği öncesinde hastalar, doktorlar tarafından detaylı olarak değerlendirilirler. Burunda yer alan işlevsel ve estetik sorunlar tespit edilir. Burnun estetik üniteleri, birbirleri ile arasındaki uyum estetik ölçütler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Hastanın burnu ile ilgili şikayetleri dinlenir. Fonksiyonel sorunlara yol açanlar problemler varsa bunlar tespit edilir. Daha sonra ise kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. Burun estetiği sayesinde kişinin burnu; estetik ölçütler, kişinin yüz hatları ve talepleri doğrultusunda yeniden şekillendirilir. Böylece uyumlu ve çekici bir burun görünümü elde edilmiş olur.

  Burun Estetiği Neden Yapılır?

  Burun estetiği belirgin burun kemeri, burun kemiği veya septal kıkırdak eğriliği, burun ucu düşüklüğü, burun kanatları asimetrisi veya eski operasyonlara bağlı ortaya çıkan şekil bozuklukları gibi estetik problemlerin ortadan kaldırılması için yapılır. Aynı zamanda nefes almada zorluk, burun kanatlarında kollaps gibi işlevsel sorunları gidermek için de burun estetiğine başvurulabilir.

  Burunda Görülen Estetik Problemler Nelerdir?

  Burunda görülen estetik problemlere örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Burun ucunun düşük olması.
  • Burun ucunun kaba olması.
  • Burun kemiğinin ve kıkırdak yapılarının eğri olması.
  • Kemerli burun.
  • Geniş veya asimetrik burun kanatlarının olması.
  • Burnun uzunluğunun çok uzun veya kısa olması.
  • Burunun yüz hatları ile uyumlu olmaması.

  İstanbul estetik burun ameliyatı, bu gibi problemlerin giderilmesi için en etkili tıbbi uygulamadır.

  Burun Estetiği Îstanbul Kimler İçin Uygundur?

  Burun estetiği, 18 yaşını doldurmuş kişilere önerilen bir operasyondur. Ancak burun kemik ve kıkırdak gelişimi kızlarda 16, erkeklerde 17 yaşında çoğunlukla tamamlanmış olduğundan; eğer aile rızası ve onayı varsa bu yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir. Ameliyatın hastaya sağlayabilecekleri ve ameliyatın yapamayacağı noktalar konusunda hastayla şeffaf bir şekilde konuşmak, hastanın beklentilerini iyi anlamak gereklidir. Ameliyattan beklentileri gerçekçi olan, operasyona engel bir rahatsızlığı bulunmayan, operasyon öncesi ve sonrası talimatlara uyacak durumda olan hastalar bu operasyon için en uygun adaylardır.

  Sigara ve madde kullanımı, bazı immün sistem baskılayıcı ilaçlar operasyon sonrası komplikasyon denilen istenmeyen sonuçların ortaya çıkma ihtimalini artırır. Bu yüzden hastalara bu konular hakkında bilgi verilmeli, mümkünse bu ilaç ve maddelerin kullanımı bir süre kesilerek tedavileri yapılmalıdır.

  Burun Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

  Burun estetiği sonrası, operasyonun yapıldığı yönteme bağlı olarak burunda iz kalabilir. Açık ameliyat teknikleri ile yapılan burun ameliyatı sonrasında burun deliklerinin arasında bulunan ve kolumella olarak adlandırılan bölgede küçük bir dikiş izi bulunur. Bu iz görünürlüğünü zaman içerisinde büyük oranda kaybederek belli belirsiz bir görünüm alır. Kapalı burun ameliyatında ise cerrahi işlemler burun deliklerinin içerisinden yapılır. Dolayısıyla görünür bölgede hiçbir şekilde iz kalmaz.

  Burun Estetiği İstanbul Nasıl Yapılır?

  Burun estetiği, kapalı ve açık ameliyat teknikleri ile yapılabilen bir operasyondur. Her iki ameliyat tekniğinde de hastalar, genel anestezi altına alınırlar. Böylece burun ameliyatı sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Açık burun ameliyatı, burun deliklerinin içinden ve burun ucu ile dudak arasındaki kolumella olarak adlandırılan bölgeye yapılan cerrahi bir kesi ile başlar. Bu kesi yardımı ile burun derisi kaldırılır ve cilt altındaki dokular ile görsel temas kurulur. Daha sonra burun kemiği, septum kıkırdağı ve diğer burun kıkırdakları gibi dokular, ameliyat planlaması dahilinde yeniden şekillendirilir. Ameliyat, ilk başta atılan cerrahi kesinin, özel dikiş yöntemleri ile kapatılmasının ardından son bulur. Açık burun estetiği ameliyatı, genelde çok daha kapsamlı ve detaylı işlemler yapılacağı zaman tercih edilir. Kapalı burun ameliyatı, burun deliklerinin içerisinden gerçekleşir. Böylece burnun dış bölgesine cerrahi kesi atılmadan burun dokularına müdahale edilir. Kapalı burun ameliyatı, daha küçük kapsamlı operasyonlar için tercih edilmektedir.

  Son zamanlarda oldukça popüler olan ultrasonik burun estetiği ise adını kullanılan Piezo cihazından almaktadır. Hem kapalı hem açık burun operasyonunda bu ultrasonik cihazlar kullanılabilir. Bu operasyonun klasik operasyondan farkı burun kemiklerini keserken osteotomi denilen burun keskileri yerine Piezo cihazı kullanılmasıdır. Ultrasonik dalgalarla kemik görerek ve kontrollü bir şekilde kesilerek yeniden şekillendirilir.

  Primer rinoplasti yani ilk defa yapılan burun ameliyatı ortalama 2-3 saat kadar sürmektedir. Yapılan işlemlerin kapsamı, burun estetiği süresinde değişimlere sebep olabilir.

  Sekonder yani revizyon burun operasyonu ise daha önce burun operasyonu olan, ancak yeterli veya istediği sonucu alamayan hastalara yapılan 2. veya daha sonraki operasyonlara denir. Bu operasyonlar prime rinoplastilerden daha zor, iyileşme süreci daha uzun ve sonuç daha az tahmin edilebilirdir. Çoğu zaman bu hastalarda burunu tekrar şekillendirmek için kaburga kıkırdağından greft almak gerekebilir. Bu hem ameliyatın süresini hem de hastanın iyileşme sürecini uzatacaktır.

  Hasta için faydalı olacak en uygun teknik doktorunuz tarafından muayene edildikten ve hastanın istekleri dinlendikten sonra karar verilecektir.

  Burun Estetiği İstanbul Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar, burun estetiğinin ardından bir gece hastanede kalırlar. Ameliyattan 5-7 gün sonra hastanın burnundaki tampon ve burun sırtındaki atel çıkarılır. Burun estetiği sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morarma görülebilir. Bu şişlik ve morluklar yaklaşık 2 hafta içerisinde büyük oranda gerileyeceklerdir. Hastalar bu süreçte gündelik yaşamlarına dönebilirler. Tam iyileşmenin sağlanması ve burundaki şişliğin tamamen geçmesi birkaç ayı bulabilmektedir. Yine de ilk iki aydan sonra burundaki şişliği fark etmek oldukça güçtür.

  Doktorunuz, burun estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  Burun Estetiği İstanbul Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Burun estetiği sonrası kişi burnunu olası darbelerden korumalıdır.
  • Operasyon sonrası bir süre sadece sırt üstü yatılmalıdır.
  • Burun estetiği sonrası reçete edilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.
  • Burun ve göz çevresindeki ödemin azalması ve morluğun artmaması için doktor önerisi ile soğuk uygulama yapılmalıdır.
  • Burun estetiği sonrası bir süre ağır işler yapılmamalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Burun ve çevresi, uzun süre güneşe maruz bırakılmamalıdır.
  • Burun estetiği sonrası bir süre sigara kullanılmamalıdır.
  • Doktorunuzun önerdiği süre boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

  Doktorunuz, burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Burun Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul burun estetiği, tamamen kişiye özel olarak planlanan bazı süreçler içerir. Bu yüzden İstanbul burun estetiği fiyatları 2024 hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. İstanbul burun estetiği fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button