Jinekomasti İstanbul

  Memeler hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan organlardandır. Kadınlarda oldukça gelişmiş ve fonksiyonel olan memelerin erkeklerde büyümemesi ve dikkat çekmemesi beklenir. Ancak bazı erkeklerde, hormonal dengesizlik, hormonal dengeyi bozacak bazı  ilaçların kullanımı, karaciğer rahatsızlıkları, alkol kullanımı gibi faktörler sebebiyle meme dokularında anormal bir büyüme görülebilir. Bu da erkekler tarafından istenmeyen, feminen bir görünüm oluşmasına yol açar. Jinekomasti İstanbul olarak bilinen bu rahatsızlık, bebeklerde fizyolojik olarak görülen dönem dışında özellikle ergenlik döneminde çok sık görülmektedir. Kişiler jinekomasti İstanbul sebebiyle sosyal çevrelerinde zorbalığa uğrayabilmektedirler. Hatta memelerinin fark edilmesini istemeyen veya memelerinin büyüklüğü nedeniyle fiziksel zorluklar yaşayan hastalar kendilerini sosyal yaşamlarından izole edebilmektedirler. Tüm bu olumsuz durumlar, jinekomasti ameliyatı İstanbul kapsamında yapılan uygulamalar yardımı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Jinekomasti İstanbul tedavi edilirken öncelikle jinekomastiye yol açan altta yatan sebepler araştırılmalıdır.

  Olası bir hormonal dengesizlik veya başka bir endokrinolojik rahatsızlık tedavi edilmeden yapılan jinekomasti ameliyatları meme büyümesinin tekrarını engelleyemeyecektir. Bu sebeple öncelikle altta yatan bir rahatsızlık varsa öncelikle bunun tedavisi yapılır. Sebep ilaç veya alkol gibi faktörlerse bunlar kesilir ve sonrasında jinekomastinin cerrahi tedavisine geçilir. Bazen herhangi bir altta yatan sebep olmaksızın da jinekomasti görülebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Jinekomasti sebepleri nelerdir?’’, ‘’Jinekomasti tekrarlar mı?’’, ‘’Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul jinekomasti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti İstanbul, erkeklerde yer alan meme dokularının anormal bir şekilde büyüme göstermesidir. Normalde erkeklerde süt bezleri ve süt kanalları gibi dokular tam olarak gelişmemiştir. Ancak bazı erkeklerde, özellikle de ergenlik döneminde meme dokuları gelişim gösterebilir. Bu da kişinin feminen bir görünüme sahip olmasına yol açar. Bahsi geçen görünüm özellikle de genç yaştaki erkeklerin hayatını zorlaştırabilir. Kişilerin kıyafet seçiminden, arkadaşları tarafından ‘’alay konusu’’ olmalarına, sportif aktivitelerden ve sosyal hayattan izole edilmekten zorbalığa uğramalarına kadar pek çok probleme neden olur. Bu da kişinin özgüveninde azalmaya ve depresyona neden olabilir. Bu durumdan şikayetçi olan kişiler jinekomasti tedavisi ile ideal beden görünümlerine kavuşabilirler.

  Jinekomasti İstanbul Neden Olur?

  Jinekomastiye yol açabilecek pek çok sebep vardır. Bunlar arasında en önemlisi hormonal değişimlerdir. Normalde her insanda hem erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hem kadınlık hormonu olan östrojen salgılanır. Erkeklerde baskın hormon testosterondur. Bu dengenin bozulması kişilerin, dişi bedenine özgü bazı karakteristik görünümler edinmesine sebep olabilir. Meme dokularının gelişmesi de bunlardan biridir. Jinekomasti çoğunlukla ergenlik dönemi sırasında görülmektedir. Bunun sebebi, ergenlik döneminde hormonların değişken ve dengesiz olabilmesidir. Aynı şekilde genetik yatkınlık, beslenme düzeni, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar, birtakım ilaçlar ve hastalıklar da jinekomasti oluşumunda rol oynayabilir.

  Jinekomasti Kimlerde Görülür?

  Jinekomasti bebeklik döneminde bile görülebilir ancak bu fizyolojik bir durumdur ve kendiliğinden düzelir. Daha sonra hormonal dengesizliğin sık görüldüğü ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde sık rastlanır. Kilo problemi olması jinekomasti oluşumuna ön ayak olmasına rağmen kişinin kilo vermesi memenin tekrar küçülmesine ne yazıkki yeterli olmamaktadır. Daha önce bahsettiğimiz predispozan faktörler olmasa dahi, altta yatan bir sebep olmaksızın da jinekomasti görülebilir.

  Jinekomasti İstanbul Nasıl Geçer?

  Jinekomasti, genellikle kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık değildir. Ergenlik döneminin son bulması ve hormonların dengeye oturması ile birlikte memelerdeki gelişme durabilir. Ancak jinekomasti tanısı konulan bir meme genellikle eski haline dönememektedir. Hormonal bozukluklar ve diğer endokrinolojik rahatsızlıklar, hormon dengesini bozan ilaçlar ve maddeler gibi altta yatan sebepler ekarte edilmeli; önce bu durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Bunun sonrasında cerrahi olarak jinekomasti tedavisi yapılabilmektedir.

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti tedavisi genel olarak iki farklı aşamada gerçekleştirilir. Bunlardan ilki altta yatan bir rahatsızlık varsa bunun medikal tedavi yani ilaç tedavisi aşamasıdır. Tedavinin bu kısmı endokrinoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Altta yatan sebep tedavi edildikten sonra plastik cerrahi uzmanları tarafından cerrahi işlemlere başvurulur.

  Jinekomasti ameliyatı olarak bilinen uygulama genel anestezi altında yapılmaktadır. Memenin büyüklüğüne ve hastanın tercihine göre sadece liposuction ile düzeltilebilen durumlar olduğu gibi, ileri derece meme büyüklüğü ve buna bağlı cilt fazlalığı ve meme sarkması olan hastalarda cerrahi kesiler de yapılması gerekebilir.

  Hastalar jinekomasti ameliyatı sırasında ağrı hissi duymazlar. Özel cerrahi tekniklerle ve enerji bazlı cihazlar yardımıyla meme bölgesinde büyüme gösteren bezler ve dokular alınır. Gereken durumlarda ciltte de redüksiyon yapılır. Böylece bireyin kendi arzu ettiği cinsiyet karakteriyle uyumlu, estetik olarak hoş bir görünüm elde edilir. Ameliyatın türüne, seçilecek cerrahi tekniğe hastanın durumuna ve taleplerine göre özel olarak karar verilir.

  Jinekomasti ameliyatı, işlemin kapsamına ve türüne göre 1-2 saat kadar sürebilir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Jinekomasti ameliyatı olan kişiler, çoğu zaman 1 günlük yatış sonrası taburcu edilirler. Bu süreçte meme bölgelerinde morluk ve şişlik görülmesi, ağrı hissedilmesi normaldir. Ancak bunlar günler içerisinde kendiliğinden geçerler. Jinekomasti ameliyatı sonrası göğüs bölgesine kanamaya ve ödemi azaltmak amacıyla bandaj uygulaması yapılır. Bu uygulamaya, doktorun önerdiği süre boyunca devam edilmelidir. Ağır işlerden uzak durulmalı, bir süre sportif faaliyetlere katılınmamalıdır.

  Doktorunuz jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Jinekomasti Fiyatları 2024

  Jinekomasti tedavisi hem cerrahi hem de medikal yöntemlerle yapılabilmektedir. Kullanılan yönteme göre jinekomasti tedavisi ücreti de değişiklik gösterebilir. Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. İstanbul 2024 jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button