Cilt Tümörleri İstanbul

  Cildimiz yaşlanmadan ve dış etmenlerden oldukça kolay bir şekilde etkilenebilmektedir. Özellikle de kıyafetlerin dışında kalan cilt bölgeleri; güneş ışığı, mevsim şartları ve benzeri etmenler sebebiyle kolay bir şekilde yıpranabilmektedir. Bu yıpranma bazı durumlarda hücrelerin çekirdeklerine kadar ulaşabilmekte ve DNA hasarlarına yol açabilmektedir. Cilt tümörleri veya cilt kanserleri de tam olarak bu sebepten meydana gelmektedir. İyi huylu veya kötü huylu olabilen cilt lezyonları cildin üzerinde istenmeyen lekeler, iyileşmeyen yaralara ve kabuklanmalar gibi belirtilerle kendini gösterir. Plastik cerrahlar, bu tümörleri lezyonun çevresindeki sağlıklı dokuya zarar vermeden ve kişinin cildinde ciddi izler bırakmadan alabilirler. Böylece cildin ve yüzün estetik görünümü tümör alındıktan sonra da korunmaya devam eder. Yazımızın devamında ‘’Cilt kanseri neden olur?’’, ‘’Cilt tümörleri nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Cilt tümörleri nasıl anlaşılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul cilt tümörü tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik uygulamalar alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Cilt Tümörleri Nelerdir?

  Cilt tümörleri, cildimizde doğal olarak bulunan hücrelerin genetik yapısında meydana gelen değişimler sonrası bu hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan lezyonlardır. Bu lezyonlar mikroskobik görünümleri, biyolojik davranışları, sıklıkla görülen yerleşim yerleri ve görünümleri açısından farklılıklar gösterebilirler.

  Cilt tümörleri genel olarak iki farklı kategori altında değerlendirilirler. Bunlardan ilki iyi huylu cilt tümörleridir. İyi huylu cilt tümörleri, kişinin yaşamını riske atmayan ve yayılma riski bulunmayan tümörlerdir. Bu lezyonların alınıp alınmaması hastanın tercihine bırakılabilir.

  Diğeri ise cilt kanseri olarak da adlandırılan kötü huylu cilt tümörleridir. Cilt kanserleri oldukları bölgede daha derin tabakalara yayılım gösterebilen, farklı bölgelere sıçrayabilen (metastaz) ve kişinin hayatını tehlikeye atabilen tümörlerdir. Bir de bu iki kategoriye de girmeyen ancak tehlikeli kabul edilen prekanseröz yani kansere dönüşme potansiyeli olan cilt lezyonları vardır. Hem prekanseröz lezyonlar hem de cilt kanserleri geride kanserli hücre bırakmayacak şekilde alınmalıdır.

  Cilt Tümörleri Neden Oluşur?

  Cilt tümörleri genelde cildin güneşin zararlı ışınlarına maruz kalması sebebiyle görülürler. Ancak cilt kanserinin tek nedeni bu değildir.

  • Yaşlanma.
  • Güneşe maruziyet.
  • Kronik yaralar
  • Yanıklar.
  • Ailevi yatkınlık.
  • Genetik birtakım bozukluklar.
  • Sigara kullanımı.
  • Cildin uzun süre genetik hasara yol açabilecek kimyasallara maruz kalması.
  • Cildin radyoaktiviteye maruz kalması.

  Tüm bu saydığımız faktörler; cilt yüzeyinde farklı yapılara sahip tümörler oluşmasına yol açabilirler.

  Cilt Tümörleri İstanbul Nasıl Anlaşılır? 

  Cilt tümörleri pek çok farklı görünüme sahip olabilirler. Sınırları düzgün, rengi homojen, kanama ve kurtlanma gibi belirtileri olmayan, yumuşak kıvamlı ve uzun süredir var olan ve değişim göstermeyen lezyonlar genellikle iyi huylu kabul edilirler. Yine de emin olmak için plastik cerrahınıza muayene olmanız gereklidir.

  Bununla birlikte sınırları düzgün veya belirgin olmayan, heterojen pigmentasyon gösteren, büyüme ve genişleme eğilimi olan, kanama ve kabuklanma belirtilerine sahip lezyonlar, uzun süredir iyileşmeyen yaralar, kronik yara veya yanık skarı üzerinde beliren ve kaybolmayan lezyonlar cilt kanseri olabilir. Bu lezyonlar ortaya çıktığında en kısa sürede bir plastik cerrahı uzmanına görünmenizde fayda vardır.

  Elbette bu tariflere uyan her yara veya kitle cilt kanserine işaret etmez. Lezyonun kesin tanısını koymak için lezyonu eksize ederek patolojik incelemeye göndermek gerekecektir. Ancak bazen hastanın ve lezyonun öyküsüne bakılarak, fizik muayene sonrası elde edilen verilerle bu lezyonlar bir süre takip de edilebilir. Benign yani iyi huylu olduğu düşünülen lezyonlar alınmayabilir, ancak lezyon cilt kanserini işaret ediyorsa tek tedavisi cerrahi olarak bölgenin temizlenmesidir.

  Cilt Tümörleri İstanbul Nasıl Tedavi Edilir?

  Cilt tümörü tedavisi plastik cerrahlar tarafından yürütülebilmektedir.

  Henüz küçük yapıda olan, fazla yayılım göstermemiş tümörler lokal anestezi altında, ufak cerrahi işlemler yardımıyla alınabilirler. Büyük yapılı ve yayılmış olan cilt tümörleri ise genel anestezi altında yapılan büyük cerrahi işlemlere ek olarak kemoterapi gibi farklı tedaviler de gerektirebilirler. Cilt tümörü tedavisi yapan plastik cerrahlar, tümörü alırken çevresindeki sağlıklı cilde zarar vermemeye dikkat ederler. Böylece tümörün bulunduğu bölgede, sağlıklı dokular korunmuş olur. Bunu sağlarken de ciltteki çizgiler ve kırışıklıkların yönü, alttaki kasların kasılma direksiyonu, yüzdeki doğal girintiler ve oluklar dikkate alınarak ameliyat kesilerinin mümkün olan en az dikkat çekici alanlara gizlenmesine dikkat edilir. Böylece kalacak az minimize edilerek iyi kamufle edilmesi sağlanır. Cilt hem sağlığına kavuşmuş hem de estetik görünümünü korumuş olur.

  Cilt tümörünün estetik tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

  PRP İle Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  PRP tedavisi, kişinin kendi kanındaki hücrelerle yapılır. Hastanın kanı PRP kitleri yardımıyla alınır ve PRP tüpleri içinde belli devir ve sürede santrifüj edilir. Bu işlem sonrası kanın renkli elemanları ve plazması ayrışır. Kanın pıhtılaşma hücreleri olarak bilinen plateletler plazma içinde birikirler. Plateletten zengin plazma (platelet rich plazma) olarak da bilinen PRP yara izlerine veya hedeflenen bölgelere enjekte edilir. Böylece platelet hücreleri içindeki büyüme faktörlerinin yardımıyla bölgedeki doku onarım süreçleri hızlanır, yara izleri normalden çok daha hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmeye başlarlar. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan PRP Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Cilt Tümörü Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul cilt tümörü tedavisi fiyatları, yapılan işleme ve ek süreçlere göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul cilt kanseri tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik uygulamalar alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button