İstanbul Kepçe Kulak Ameliyatı

  Kulaklar insan vücudunda bulunan en önemli organlar arasında yer alırlar. Vücudun işitme ve denge merkezleri olan bu organlar; kişinin kalıtımsal özelliklerine bağlı olarak farklı görünümlere sahip olabilirler. Bazı kişiler küçük ve daha az belirgin kulaklara sahipken bazıları ise büyük ve daha belirgin kulaklara sahip olabilirler. Eğer kulaklar, kafa üzerinde sağlıklı bir açıya sahiplerse büyük oranda normal kabul edilirler. Bazı kişilerde kulaklar ve kafa arasındaki açı normal olarak kabul edilen sınırların dışında olabilir. Bu durum kulakların kafadan daha ayrık, halk arasındaki tabirle ‘’kepçe’’ tarzı bir görünüme sahip olmasına yol açar. Kepçe kulak görünümü, tedavi edilmediği takdirde kişinin bebekliğinden yetişkin hayatına kadar devam eden bir durumdur. Bu durum özellikle de çocukluk çağlarında, bireyin arkadaşları tarafından zorbalığa uğramasına ve dışlanmasına yol açabilir. Yetişkin yaşamında ise kişinin özgüven problemleri yaşamasına neden olabilir. Kepçe kulak ameliyatı İstanbul, bahsetmiş olduğumuz problemlerin önlenebilmesi ve kulakların estetik bir görünüme sahip olabilmeleri için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Kepçe kulak nasıl geçer?’’, ‘’Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kepçe kulak genetik midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Neden Olur?

  Kepçe kulak görünümü, kulak kepçesi ile baş arasındaki açının normalden büyük olmasıdır. Bu durum kulak kepçesinin dışa dönük bir pozisyon almasına ve kulakların normalden daha belirgin bir görünüme sahip olmasına yol açar. Kepçe kulak görünümü, genelde kulağın pozisyonunu kontrol eden kıkırdakların ve kıvrımların yeterince gelişmemiş olması sebebiyle ortaya çıkar. Büyük oranda genetik özelliklerin yol açtığı bu durum, bazen gelişimsel sebeplerden de meydana gelebilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulağın yeniden pozisyonlandırılması; kulak ile kafa arasında sağlıklı bir açı kurulması için yapılan operasyondur. Kepçe kulak estetiği olarak bilinen bu operasyon sayesinde bireyler normal bir kulak görünümüne sahip olabilirler.

  Kepçe Kulak Nasıl Düzelir? Kepçe Kulak Bandı İşe Yarar Mı?

  Kepçe kulak görünümü, çoğu zaman kulak kepçesindeki kıvrımları oluşturan kıkırdakların yeterince gelişmemiş olmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kepçe kulakları kulak bandı gibi aparatlar kullanarak düzeltmek mümkün değildir. Günümüzde kepçe kulak ameliyatı, çocuklara bile yapılabilen, basit ve hızlı bir operasyondur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulak gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Çocuklarda akran zorbalığından kaçınılması amacıyla 6-7 yaşlarında kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Bahsettiğimiz yaş aralığından daha büyük bireyler ise istedikleri zaman kepçe kulak ameliyatı yaptırabilmektedirler. Reşit olmayan hastalar için bireyin ebeveynlerinden ve yasal vasilerinden izin alınması gerektiğini unutmamak gerekir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatı lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Bu ameliyat sırasında özel cerrahi dikişler yardımı ile kulağın pozisyonu ve kulak kepçesindeki kıvrımlar yeniden düzenlenir. Böylece kepçe kulak görünümü ortadan kaldırılmış olur. Kepçe kulak ameliyatı 1-1,5 saat kadar sürebilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kepçe kulak ameliyatının iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte kişi kısa sürede sosyal ve çalışma hayatına geri dönebilir. Bu iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar:

  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası doktorun önerdiği süre boyunca kulak bandı kullanılmalıdır.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulağa su temas ettirilmemelidir. Hastalar doktor önerisi ile ameliyattan iki gün sonra duş alabilirler.
  • Bir süre sırt üstü bir pozisyonda uyunmalı ve dinlenilmelidir.
  • Doktor tavsiyelerine uyulmalı ve planlanan kontrollere mutlaka iştirak edilmelidir.

  Doktorunuz, kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul kepçe kulak ameliyatı fiyatları; ameliyat tekniğine göre kişiden kişiye değişebilmektedir. İstanbul iple kepçe kulak ameliyatı fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button