İstanbul Göz Kapağı Estetiği

  Göz kapağı estetiği İstanbul, gözler, insan yüzünün en dikkat çeken, sosyal yaşamda ve iletişimde vazgeçilmez birer parçasıdır. Çevremizi algılamamızı sağlamalarının yanı sıra, yüz güzelliğimiz için de önemli bir role sahiptirler. Göz kapakları, dakikada 8 ila 10 defa kapanıp açılarak gözleri nemlendirirler. Gözleri temizler ve dış etmenlere karşı etkin bir koruma oluştururlar. Gün içerisinde binlerce defa kapanıp açılan göz kapakları, zaman içerisinde genetik yatkınlık ve ilerleyen yaş gibi faktörler sebebiyle sarkabilir. Göz kapağı cildinin sarkması dışında göz etrafında yer alan yağ yastıkçıklarında belirginleşme kendini göz altı torbalarıyla belli edebilir. Göz kapağı estetiği sayesinde tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkündür. Bu operasyon hem bazı ileri durumlarda görme alanı kayıplarını önler hem de göz çevresinin çok daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar. Yazımızın devamında ‘’Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer?’’, ‘’Göz kapaklarında sarkma neden olur?’’ ve ‘’Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul göz kapağı estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Göz Kapağı Estetiği Nedir?

  Göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarında bulunan estetik problemlerin giderilmesi için yapılan operasyondur. Bu operasyon sırasında göz kapaklarının işlevlerini etkileyen sorunlar da ortadan kaldırılabilir. Göz kapağı sarkması (blefarokalazis), göz kapaklarında düşüklük olması (pitozis) ve göz kapaklarında torbalanma gibi problemler göz kapağı estetiği ile etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedirler. Bu operasyonun detayları, hastanın şikayetleri ve istekleri çerçevesinde şekillenir. Böylece kişinin ihtiyaçlarına en uygun ameliyat, doktor tarafından özenle planlanmış olur.

  Göz Kapağı Estetiği Neden Yapılır?

  Göz kapağı estetiği şu sebeplerden yapılabilir:

  • Göz kapağı sarkmasını ortadan kaldırmak.
  • Göz kapağı düşüklüğünü tedavi etmek.
  • Göz kapakları altında belirginleşen yağ dokularını almak.
  • Göz güzelliğini ortaya çıkarmak.
  • Göz kapağındaki problemlere bağlı ortaya çıkan görme alanında daralma gibi işlevsel sorunları gidermek.
  • Kişinin gözleri, göz kapakları ve yüzü arasında estetik uyumu sağlamak.

  Göz kapağı estetiği bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Göz Kapağı Neden Sarkar?

  Şu gibi faktörler sebebiyle göz kapaklarında sarkma görülebilir:

  • İlerleyen yaş.
  • Ailevi yatkınlık.
  • Tekrarlayan uyku pozisyonları, hep yüzün aynı tarafı üzerinde uyumak.
  • Göz kapaklarına uygulanan tekrarlayan travma.
  • Göz kapaklarında görülen bazı enfeksiyonlar.
  • Geçirilmiş göz ameliyatları.
  • Sağlıksız yaşam tarzı (yetersiz dinlenme, aşırı alkol tüketimi vs).

  Tüm bu faktörler zaman içerisinde göz kapağı sarkmasına sebep olabilirler.

  Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  Göz kapağı estetiği genellikle ileri yaş problemi olarak görülse de, genç ve orta yaş kişilerde de yapısal olarak sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. Genç ve orta yaşlı kişilerde göz kapağı sarkması şikayeti varsa kaş pozisyonu değerlendirilmelidir. Çünkü genellikle bu yaş grubunda kaş düşüklüğüne bağlı göz kapağı sarkması sık görülmekte ve sadece göz kapağı estetiği yapılması soruna çözüm olmamaktadır. Yine ileri yaş grubunda pitozis olarak tanımlanan göz kapağı düşüklüğü olup olmadığı kontrol edilmeli, eğer pitozis varsa blefaroplasti ile birlikte düzeltilmelidir.

  Bu hususlar dikkate alındığında göz kapağı estetik ve fonksiyonel problemleri her yaşta görülebileceğinden, bu operasyonlar 18 yaşından büyük ve operasyon kazanımlarını gerçekçi beklentilerle kavrayan tüm hastalara uygulanabilir.

  Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır? Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı estetiği, nispeten kısa süren bir operasyondur. Üst göz kapağı operasyonu sırasında çoğu zaman genel anesteziye gerek kalmaz. Lokal anestezi veya sedasyon gibi uygulamalar ameliyat için yeterli olur. Ameliyat öncesi yapılan ölçüm ve çizimlere göre hastanın göz kapaklarına dikkatle müdahale edilerek fazla cilt ve diğer dokular eksize edilir. Göz kapaklarında belirginleşen yağ yastıkçıkları gereken yerlere transpoze edilir, fazla kısımları alınır. Eğer kas dokusunda fazlalık varsa cilt fazlalığı ile birlikte eksize edilerek göz çevresini yaşlı ve sarkık gösteren dokulardan kurtarılır. Göz kapağı katmanlarını meydana getiren dokular, estetik ve fizyolojik ölçütler eşliğinde doktor tarafından yeniden düzenlenir. Böylece gözlerin güzelliği pekiştirilmiş; işlevsel sorunlar ortadan kaldırılmış olur.

  Göz kapağı estetiği ortalama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Alt göz kapağı operasyonu ise genellikle genel anestezi altında yapılır. Hastada yanak dokularında da sarkma varsa alt göz kapağı operasyonu ile orta yüz askılama operasyonu kombine edilebilir. Üst göz kapağında olduğu gibi dokuların yerleri değiştirilir, daha genç ve dinlenmiş görünecek şekilde askılanır, fazlalık olan dokular ise çıkarılır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi göz kapaklarındaki estetik problemlere kaş düşüklüğü, orta yüz sarkması , göz kapağında düşüklük gibi problemler eşlik ediyorsa blefaroplasti kaş askılama, şakak germe, orta yüz askılama ve pitozis onarımı gibi operasyonlarla kombine edilebilir. Hangi operasyonun sizin için uygun ve gerekli olduğunu doktorunuz ayrıntılı bir muayene sonrası size açıklayacaktır.

  Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar göz kapağı estetiği sonrası lokal anestezi ile opere edilmişlerse aynı gün, yoksa ertesi gün taburcu edilirler. Taburcu olan bireylerin göz çevresinde hafif bir morarma ve şişlik görülebilir. Hafif bir ağrı olabilir. Bu gibi belirtilerin görülmesi çok normaldir. Şişlikler ve morluklar çoğu zaman 1 hafta içerisinde büyük oranda ortadan kaybolurlar. Hastalar, bu süreçte doktor önerisi ile gündelik yaşamlarına dönebilirler. Yine de iyileşme süreci boyunca doktor tarafından sözü edilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Göz kapağı estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Göz kapakları ve göz çevresine bir süre su temas ettirilmemelidir.
  • Ameliyatın ardından gözler, doktorun önerdiği süre boyunca ovuşturulmamalıdır. Göz çevresine mümkünse dokunulmamalıdır.
  • Göz kapağı estetiği sonrası mümkünse sigara kullanılmamalıdır. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatabilmektedir.
  • Hastalar, göz kapağı estetiği sonrasında sırt üstü bir pozisyonda uyumalıdırlar.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Ameliyat sahası güneşten korunmalıdır.

  Doktorunuz, göz kapağı estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

  Göz kapağı estetiği sırasında yapılan işlemler kişiye özel olarak planlanmaktadırlar. Kişilerin problemi, gereken operasyonlar farklı olacağından göz kapağı estetiği fiyatları 2024 hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. İstanbul göz kapağı estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; estetik cerrahi alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Furkan Kurdal’dan randevu alabilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Call Now Button